Hlavná stránka > Trieda s rozšíreným vyučovaním umenia

Trieda s rozšíreným vyučovaním umenia

Do vyučovania triedy s rozšíreným vyučovaním umeleckých predmetov sú zakomponované špecializované predmety, ktoré žiaci klasických tried neabsolvujú, ako stretnutia s ľudovou kultúrou (SĽK) a tvorivé dielne (TVD). Na škole sa tiež niekedy konajú netradičné kreatívne aktivity ako napríklad land art, vyrezávanie tekvíc na Halloween, výroba vianočných ozdôb a iné. Žiaci majú k dispozícii špecializované dielne (hrnčiarska, textilná, stolárska, výtvarná).

Študenti umeleckých predmetov v minulom roku vytvorili obrazy z hlinenej omietky na viacerých miestach školy

Cieľom SĽK je podporenie úcty a záujmu o ľudové umenie, regionálnej ale aj národnej úrovne. Súčasťou predmetu je aj chronologický prehľad umenia od praveku až po súčasnosť, oboznámenie sa s jednotlivými umeleckými štýlmi. Na príklade vybraných diel a autorov si žiaci formujú estetické cítenie a záujem o umenie.

TVD kladie dôraz na samostatnosť žiakov, ich individuálne schopnosti a poňatie jednotlivých úloh. Obsahom tohto predmetu sú praktické výtvarné činnosti, prostredníctvom ktorých sa žiaci zoznámia s rôznymi, médiami, technikami a výrazovými možnosťami umenia. Žiaci sa postupom času dostanú od základného zvládnutia tradičných techník k vlastnému spôsobu tvorivej výpovede, do ktorej vložia vlastné prvky.